Saturday, 6 April 2013

RPH






Tarikh   :  15.10.2012                                                                Masa : 2.10-3.10 petang ( 60 minit )
Hari      :  Isnin                                                                           Bilangan Pelajar : 30 orang
Mata Pelajaran  : Pendidikan Islam
Tajuk                 : Perlakuan Dalam Solat
Standard Kandungan   : 3.3 Memahami dan mengamalkan perlakuan dalam solat.
Standard Pembelajaran : 3.3.1 Menyatakan perlakuan dalam solat .
                                        3.3.2 Melakukan perlakuan dalam solat dengan betul mengikut urutan.
Objektif             :  Murid dapat  :
1.      Menyatakan perlakuan dalam solat dengan betul.
2.      Melakukan perlakuan dalam solat dengan betul.

Aktiviti            :  1. Memberi penerangan.
                            2. Bersoaljawab
                           3 .Perbincangan
                            3.Tunjuk cara ( amali )
 Pengetahuan Sedia Ada  : Murid telah mempelajari takbiratul ihram dan niat solat.
Bahan               :  Carta, power point, benda maujud ( telekung, songkok dan sejadah)., lembaran kerja.
Nilai                 : Taat perintah Allah, bersungguh-sungguh,bekerjasama dan baik hati.
Kemahiran       : Mempelajari dan memahami perlakuan dalam solat.








Langkah/ masa

Isi Pelajaran
 Aktiviti Pengajaran dan

Aktiviti Guru
Pembelajaran
                                     
  Aktiviti Murid          
Catatan



Pendahuluan
( 2 minit










1.Membaca doa
   belajar.

2.Membaca dua
    kalimah
    syahadah

.

1.Guru menyuruh murid menadah tangan untuk membaca doa.

2.Guru menyuruh murid mengikut  membaca dua kalimah syahadah.





1.Murid menadah tangan untuk membaca doa.

2.Murid mengikut guru membaca dua kalimah syahadah.



Nilai  :
Ada


Set Induksi
( 3 minit )









. 1.Bersoaljawab:
 -  tentang benda-benda yang dibawa oleh guru.

.
1.Guru menunjukkan kepada murid benda-benda maujud ( telekung,songkok ,sejadah )

2.Guru bersoaljawab dengan murid dan mengaitkan dengan pelajaran yang akan diajar.





1.Murid memberi
jawapan soalan yang diajukan oleh guru


Benda maujud

Langkah 1
 ( 10 minit )




















1.Gambar perlakuan solat :
a. Berdiri
b.Takbiratul ihram
c. Rukuk
d. Iktidal
e. Sujud





1.Guru menayangkan gambar perlakuan solat dalam power point.

2.Guru   memberi penerangan.

1.Murid melihat tayangan .

2.Murid mendengar penerangan guru.

Power point

Langkah 2
 ( 15 minit )









f. Duduk antara   
   dua sujud
g. Duduk Tahiyyat
   awal.
h. Duduk Tahiyyat
    Akhir
i.Salam.



1.Guru menerangkan
  cara duduk antara dua
  sujud,duduk tahiyyat
  awal , duduk tahiyyat
  akhir dan salam.



1.Murid mendengar penerangan guru.





Power point

Langkah 3
( 15 minit )



-Cara solat
   Lelaki.

1.Guru menayangkan cara
   solat bagi lelaki.

1.Murid melihat tayangan cara solat
bagi lelaki.

Gambar





-Cara solat
 Perempuan.

1.Guru menayangkan cara
  solat bagi perempuan.

1.Murid melihat cara solat bagi perempuan.



Penutup
(15 minit)









Lembaran kerja:

Arahan :
1.Padankan perlakuan solat dengan kedudukan yang betul.

2.Tandakan betul atau salah pada pernyataan yang diberikan.



1.Guru mengedarkan lembaran kerja.

2.Guru membincangkan jawapan dengan murid.

3.Guru menegaskan supaya murid melakukan solat dengan perlakuan yang betul dan sempurna.

1.Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja.

2.Murid menyebutkan jawapan masing-masing.

3.Murid akan melakukan solat dengan sempurna.

Lembaran kerja.

Refleksi   : ______________________________________________________________________


No comments:

Post a Comment